ریفت
+98 921 427 4701 Ξ  +98 919 6503 112 Ξ  sup [at] refit.ir Ξ راهنمای سایت Ξ  language

تفاوت BIOS و CMOS چيست؟

ریفت » اطلاعات > پایگاه دانش > مشاهده مقاله

منبع:یاد بگیر 
دانلود نسخه PDF

افراد زيادي كه با كامپيوتر سر وكار دارند دو اصطلاح
BIOS  (كه مخفف ( basic input/output system)  است و CMOS كه مخفف (complementary metal oxide semiconductor) است را با هم اشتباه مي گيرند و به يك معنا به كار مي برند. البته اين دو به هم مرتبطند ولي دو جزء مشخص و مجزا از هم هستند كه وجودشان براي كامپيوتر ضروري است.  BIOS  برنامه اي است كه يك كامپيوتر را استارت مي كند، در حاليكه CMOS جايي است كه برنامه BIOS اطلاعات و جزئيات مورد نيازش از قبيل تاريخ، زمان و تنظيمات سيستم را ذخيره مي كند.

 

BIOS  يك برنامه كوچك است كه كنترل سيستم را از زمانيكه كامپيوتر روشن مي شود تا زمانيكه سيستم عامل كنترل را بدست مي گيرد در اختيار دارد. BIOS يك Firm ware(برنامه اي كه در حافظه فقط خواندني ROM قرار دارد) است.

 

CMOS يك نوع تكنولوژي از حافظه است كه مي تواند تنظيمات مورد نيازش را براي راه اندازي كامپيوتر در خود ذخيره كند. و در صورت نياز كاربر مي تواند اطلاعات يا تنظيماتي را اصلاح كند. BIOS كامپيوتر قطعاتي مانند فلاپي ديسك درايو و هارد ديسك و سرعت كلاك سخت افزاري را كنترل و راه اندازي مي كند.اما پارامترهاي خاصي براي راه اندازي كامپيوتر مورد نياز است كه بايد در جايي ذخيره و نگهداري شود. اينجا همان حافظه CMOS است و برنامه BIOS هر بار براي انجام وظايف خود از اين اطلاعات استفاده مي كند. بنابراين مشاهده مي كنيد كه اين دو به هم مرتبطند ولي دو واحد جداگانه هستند.

 

اطلاعات بیشتر
امتیاز شما:  
امتیازات: 2
متوسط امتیازات: 2.5
تعداد بازدید: 438
کلمات کلیدی:
ایجاد: ۱۳.۰۲.۱۳۹۴
بروزسانی: ۱۶.۰۲.۱۳۹۴