ریفت
+98 921 427 4701 Ξ  +98 919 6503 112 Ξ  sup [at] refit.ir Ξ راهنمای سایت Ξ  language

اورکلاک کردن به چه معنی است، چرا و چطور اورکلاک کنیم؟

ریفت » اطلاعات > پایگاه دانش > مشاهده مقاله

اورکلاک کردن به چه معنی است، چرا و چطور اورکلاک کنیم؟

اورکلاک کردن به چه معنی است، چرا و چطور اورکلاک کنیم؟

امروزه بیشتر کاربران کامپیوتر واژه‌ی اورکلاک را شنیده‌اند. برخی از کاربران معمولی و حرفه‌ای با مفهوم آن آشنا هستند و حتی برخی از قطعات سخت‌افزاری را اورکلاک کرده‌اند اما بسیاری نیز با این واژه آشنایی ندارند. اگر سیستم، طبق اصول خاصی اورکلاک شود، سرعت آن افزایش می‌یابد. رعایت نکردن اصول اورکلاکینگ نیز نتیجه‌ای جز خرابی سخت‌افزار ندارد. برای آشنایی با اورکلاک، مزایا و معایب و اصول کلی آن در ادامه‌ی مطلب با ما همراه شوید.

اورکلاک (Overclock) در لغت به معنی افزایش سرعت کلاک یکی از اجزاء سخت‌افزار است. اورکلاک کردن معمولاً در مورد پردازنده‌ی اصلی (CPU) و نیز پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) صورت می‌گیرد. سازنده‌ی تراشه، فرکانس مشخصی را برای کارکرد آن در نظر گرفته و وقتی آن را اورکلاک می‌کنیم، قطعه مورد نظر در سرعت کلاک بالاتری فعالیت می‌کند. اجزای دیگری مثل حافظه‌ی رم را نیز می‌توان اورکلاک کرد.

اورکلاک (Overclock) عملی است که منجر به سرعت بخشیدن به اجزاء سخت افزاری کامپیوتر می شود.عمل اورکلاک را عمدتا برای پردازنده اصلی (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) انجام می دهند.در واقع ما با اورکلاک کردن یک جزء سخت افزاری ؛ عملکرد و کارکرد آن را بهبود می بخشیم.با بالابردن کلاک اجزای سخت افزاری ؛ تعداد انجام عملیات در هر ثانیه افزایش می یابد و به طبع ؛ عملکرد سیستم ما بالا می رود و سرعت انجام عملیات افزایش می یابد.اما لازم به ذکر است که با انجام عمل اورکلاک ؛ گرمای اضافی و بیشتری تولید می گردد و حتی ممکن است کار به جایی برسد که برای خنک سازی قطعه داغ شده ؛ به تجهیزات خنک کننده نیاز داشته باشیم !


اورکلاک کردن چیست؟

پردازنده‌ی اصلی کامپیوتر شما به گونه‌ای تنظیم شده که در فرکانس مشخصی کار می‌کند و ماکسیمم فرکانس کاری آن نیز محدود به عددی خاص است. معمولاً پردازنده‌ای که در فرکانس کاری استاندارد خود کار می‌کند نیازی به خنک‌کاری ویژه یا اضافی ندارد گرچه برخی از پردازنده‌های چند هسته‌ای امروزی، حتی در محیطی با دمای معمولی، هنگام انجام محاسبات چند هسته‌ای، بسیار داغ می‌شوند و باید به دقت از چنین مدل‌های مراقبت کرد.

بیشتر پردازنده‌ها را می‌توان اورکلاک کرد، بدین معنی که سرعت کاری آن را افزایش داد. برای انجام چنین کاری دو روش کلی وجود دارد، اولین روش افزایش سرعت کلاک پایه و دومین روش، افزایش ضریب کلاک پایه است. این دو عدد را می‌توان در بایاس (BIOS) سیستم پیدا کرد. حاصل‌ضرب ضریب کلاک پایه و سرعت کلاک پایه، فرکانس کاری پردازنده است. نرم‌افزارهای متنوعی نیز برای محیط ویندوز و دیگر سیستم عامل‌ها عرضه شده که تغییر سرعت کلاک را در محیط سیستم عامل امکان‌پذیر می‌کنند.

با اورکلاک کردن سخت‌افزار سرعت سیستم افزایش می‌یابد اما در مقابل انرژی الکتریکی بیشتری مصرف شده و گرمای بیشتری هم تولید می‌شود. در این حالت اگر دمای قطعات مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است قطعات سخت‌افزاری دچار آسیب جدی شوند. گاهاً قطعات، آسیب کوچکی دیده و در هنگام کارکرد‌های سنگین و حتی سبک سیستم، ناپایداری‌هایی از خود نشان می‌دهند و در نتیجه با هنگ کردن یا ری‌استارت (Reset) سیستم مواجه می‌شویم.


آیا هر کامپیوتری اورکلاک می‌شود؟

برخی از مادربوردها، اجازه‌ی تغییر فرکانس کاری قطعات را به کاربر نمی‌دهند. پردازنده‌های امروزی اینتل و ای‌ام‌دی نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضریب کلاک پایه‌ی خاصی دارند و نمی‌توان آن را تغییر داد. در این مدل‌‌ها، ضریب کلاک یا Multiplier قفل شده است. به طور معمول مدل‌هایی با پسوند K دارای ضریب کلاک آنلاک شده یا غیرقفل هستند. خوشبختانه این روش نام‌گذاری در مورد محصولات اینتل و ای‌ام‌دی متداول شده است. به عنوان مثل پرچم‌دار آیوی‌بریجی‌های اینتل یعنی پردازنده‌ی 4 هسته‌ای Core i7 3770K دارای ضریب کلاک آنلاک شده است. بنابراین می‌توان علاوه بر تغییر کوچک سرعت کلاک پایه، ضریب آن را نیز تغییر داد و چنین پردازنده‌ای را اورکلاک کرد.

در تصویر زیر بایاس یک مادربورد قدیمی نمایش داده شده است. سرعت کاری پردازنده‌ی این سیستم، 16.5 ضرب در 148 مگاهرتز یا به عبارتی 2.14 گیگاهرتز است.

old-overclock-bios

معمولاً مادربوردهای امروزی به جای بایاس از UEFI استفاده می‌کنند که واسط گرافیکی مدرن و امکانات کامل‌تری دارد و همچنین برای اورکلاک کردن پردازنده، امکانات خاصی در آن پیش‌بینی شده است. در UEFI می‌توان از موس نیز به راحتی استفاده کرد.

مدل دیگر Core i7 3770 است که ضریب کلاک پایه‌ی آن قفل شده و لذا تنها راه اورکلاک کردن آن، تغییر سرعت کلاک پایه است که حاصل چنین کاری، اورکلاک در حد کمتری است.

اگر در فکر تهیه‌ی سیستم خنک‌کاری خوب و اورکلاک کردن سیستم هستید، قطعاتی را تهیه کنید که برای اورکلاک کردن مناسب هستند. نه تنها پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک، بلکه سایر اجزاء مثل مادربورد و پاور نیز باید مناسب باشند.

بنابراین اگر در فکر تهیه‌ی سیستم خنک‌کاری خوب و اورکلاک کردن سیستم هستید، قطعاتی را تهیه کنید که برای اورکلاک کردن مناسب هستند. نه تنها پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک، بلکه سایر اجزاء مثل مادربورد و پاور نیز باید مناسب باشند. معمولاً مادربوردهایی با برد مدار چاپی باکیفیت‌تر، خنک‌کاری بهتر و مدارات کارآمدتر، در اورکلاک کردن پردازنده عملکرد بهتری و پایدارتری ارایه می‌کنند.


همه سیستم‌ها نمی توانند اورکلاک شوند

برای مثال لپ‌تاپ‌ها از دستگاه‌هایی هستند که اورکلاک کردن آنها با محدودیت‌های عملی همراه است. در این دستگاه‌ها اورکلاک پردازنده ممکن است باعث افزایش حرارت داخلی و در پی آن آسیب دیدگی سیستم شود. محدودیت در تامین برق مورد نیاز هم یکی دیگر از مشکلات اورکلاک لپ‌تاپ‌ها است علاوه بر این گزینه‌های افزایش FSB و ولتاژ پردازنده در بایوس نیز قابل دسترس نیست.

اورکلاک از طریق بایوس بهترین راه در سیستم‌ها است. نرم افزارهایی هستند که به شما اجازه اورکلاک از داخل سیستم عامل را می‌دهند اما بهترین دستاورد شما در اورکلاک از طریق بایوس بدست می‌آید. به طور معمول می‌توانید وارد بایوس سیستم خود شوید و سرعت رم، پردازنده و FSB خود را تغییر دهید.

به گزارش لپ تاپ مدیا. ممکن است بعد از اورکلاک، سیستم بوت نشود و ویندوز بالا نیاید. شما باید BIOS رو به حالت پیشفرض برگردانید و دوباره شروع کنید.

ریست کردن بایوس با پاک کردن CMOS امکان‌پذیر است.CMOS  حافظه کوچکی روی مادربورد است که پیکربندی های بایوس در آن ذخیره و توسط یک باتری کوچک تغذیه می‌شود.

به گزارش لپ تاپ مدیا پردازنده‌هایی که هسته های آنها Unlock شده باشد به سادگی اورکلاک می‌شوند و پردازنده اجازه افزایش فرکانس را به کاربر می‌دهد در غیر اینصورت نمی‌توانید پردازنده خود را اورکلاک کنید و فرکانس کاری آن را بالا ببرید.

برای اینکه از Unlock بودن پردازنده خود جهت اورکلاک اطلاع پیدا کنید می‌توانید به سایت شرکت سازنده مراجعه کنید.

 

چرا اورکلاک کنیم؟

مزیت اورکلاک کردن کاملاً روشن است: افزایش سرعت و کارایی سیستم. چند سال پیش وقتی یک پردازنده تهیه می‌کردیم، تعداد هسته‌ها و سرعت کاری آن در حدی بود که با اورکلاک کردن، افزایش سرعت سیستم محسوس بود اما امروزه قدرت پردازنده‌ها به قدری بالاست که با اورکلاک کردن، سرعت سیستم به شکل قابل توجهی افزایش نمی‌یابد. در واقع هنگام اجرای سیستم عامل ویندوز یا نرم‌افزارهایی مثل مایکروسافت آفیس، گلوگاه سیستم، سرعت پایین پردازنده نیست بلکه سرعت سیستم در اثر کند بودن هارد دیسک پایین آمده است. شاید به جای اورکلاک کردن، استفاده از یک دیسک حالت جامد (SSD) به جای HDD راه حل بهتری باشد.

یکی دیگر از مزایای اورکلاک این است که می‌توان یکی از مدل‌های رده پایین‌تر را تهیه کرد و هزینه‌ی اضافی را برای خرید سیستم خنک‌کاری ساکت‌تر و بهتر در نظر گرفت. به عنوان مثال می‌توان به جای Core i7 3770 از Core i5 3570K  استفاده کرد. پردازنده‌ی اول حدود 1میلیون و 100 هزار تومان قیمت داشته و دومین مدل تنها 800 هزار تومان هزینه دارد. قطعاً پردازنده‌ی دوم از نظر کیفیت ساخت و قابلیت‌ها ضعیف‌تر است اما می‌توان با 100 الی 150 هزار تومان هزینه، سرعت کلاک آن به رقمی بیش از سرعت کاری Core i7 3770 رساند. در این صورت توان مصرفی سیستم بیشتر است ولیکن تفاوت زیادی ندارد و لذا بسیار از کاربران حرفه‌ای، مدل ارزان‌تر یعنی Core i5 3570K را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این دمای کاری Core i7 3770 نیز بسیار بالاست و بهتر است فن و هیت‌سینک خوبی برای آن خریداری شود.

در بیشتر موارد، اورکلاک کردن پردازنده‌ی اصلی کمک زیادی به اجرای سریع‌تر بازی‌ها نمی‌کند.

بازی‌خورها و کاربران حرفه‌ای همیشه می‌خواهند سخت‌افزارشان در سریع‌ترین حالت ممکن کار کند و لذا علاقه‌ی زیادی به اورکلاک کردن سخت‌افزار دارند. با این‌حال بازی‌های امروزی شدیداً به کارت گرافیک نیاز دارند و پردازنده‌های مدرن در حالت عادی برای اجرای این بازی‌ها، کافی هستند. بنابراین در بیشتر موارد، اورکلاک کردن پردازنده‌ی اصلی کمک زیادی به اجرای سریع‌تر بازی‌ها نمی‌کند.


چطور اورکلاک کنیم؟

برای اورکلاک کردن هر پردازنده با هر مادربوردی، باید روش خاصی را دنبال کرد. در بایاس و UEFI مادربوردهای امروزی، امکانات مربوط به اورکلاک کردن پردازنده در جاهای مختلفی قرار داده شده است. نمی‌توان یک روش کلی و یک مسیر خاص در منوها را مشخص کرد اما اصول کلی اورکلاک به صورت زیر است:


قبل از هر چیز مطمئن شوید که سیستم خنک‌کاری سخت‌افزار شما مناسب است
!

وقتی پردازنده‌ای را می‌خرید، یک فن و هیت‌سینک اصلی یا اصطلاحاً Stock fan and Heatsink به همراه آن در بسته‌بندی دیده می‌شود. این فن و هیت‌سینک برای استفاده از پردازنده در سرعت اصلی خود طراحی شده است و برای اورکلاک کردن چندان مناسب نیست. اگر می‌خواهید پردازنده را تا حد زیادی اورکلاک کنید، باید دنبال سیستم خنک‌کاری بهتری باشید.

اگر می‌خواهید پردازنده را تا حد زیادی اورکلاک کنید، باید دنبال سیستم خنک‌کاری بهتری باشید.

فن و هیت‌سینک‌های بهتر و گران‌تر در بازار موجود است. با پرداخت حداقل 50 هزار تومان می‌توان فن و هیت‌سینک بهتر تهیه کرد. علاوه بر فن روی پردازنده‌ی اصلی، به فن‌هایی که به بدنه‌ی کیس متصل می‌شوند هم توجه کنید چرا که می‌توان هوای خنک را از سمت جلو یا طرفین به داخل کیس هدایت کرد و سپس هوای گرم را از پشت و یا کناره‌ها، به محیط فرستاد. کیس بزرگ‌تر هم در خنک‌کاری بهتر پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک موثر است. وجود فن عملکرد هیت‌سینک را به مراتب بهبود می‌بخشد. منظور از هیت‌سینک یا چاه حرارتی، قطعات پره‌پره شکلی شبیه رادیاتور است که معمولاً از آلومینیوم ساخته می‌شوند و سطح انتقال حرارت را افزایش می‌دهند تا گرما به خوبی به محیط منتقل شود. بنابراین اضافه کردن فن به هیت‌سینک‌های بزرگ و نیز بدنه‌ی کیس، خنک‌کاری را بهبود می‌بخشد.


به سیستم خنک‌کاری آبی هم فکر کنید
.

شاید شما هم مثل اورکلاکرهای حرفه‌ای از سروصدای زیاد فن‌های سیستم خوشتان نیاید. در این صورت استفاده از خنک‌کننده‌های آبی که قیمت بالاتری دارند هم توصیه می‌شود. در این خنک‌کننده‌ها، آب از طریق پمپ کوچکی در لوله‌ها جریان می‌یابد و گرما را جذب می‌کند.

Water-Cooling

معمولاً خنک‌کاری آبی بازده بالایی دارد و از خنک کاری به وسیله‌ی هوا بهتر عمل می‌کند اما مزیت اصلی آن همان‌طور که گفته شد، صدای کم است. علاوه بر این جمع و جورتر هستند.


اورکلاک از طریق بایوس یا
UEFI و یا نرم‌افزارهای تحت ویندوز

برای افزایش سرعت کلاک باید از طریق بایوس، UEFI و یا نرم‌افزارهای تحت ویندوز که معمولاً به همراه مادربورد عرضه می‌شوند عمل کنید. در ابتدا فرکانس کاری پردازنده را کمی افزایش دهید. تنظیمات را ذخیره و سیستم عامل را راه‌اندازی کنید. یک بنچ‌مارک سنگین مثل Prime 95 را اجرا نمائید تا با اعمال بار پردازشی سنگین روی تمام هسته‌ها، پایداری سیستم و نیز دمای پردازنده را بررسی کنید. اگر سخت‌افزار با تنظیمات انجام شده، پایدار باقی بماند و دمای آن در حد مجاز باشد، مشکلی نیست و می‌توان سرعت کلاک را کمی بیشتر کرد و مراحل یاد شده را تکرار نمود. اما اگر ناپایداری‌هایی مثل هنگ کردن، مشکلات گرافیکی روی صفحه نمایش یا ری‌استارت شدن سیستم اتفاق افتاد، باید ولتاژ کاری پردازنده را نیز افزایش دهید.

با افزایش ولتاژ کاری پردازنده و یا ولتاژ حافظه‌ی رم، دما به شدت افزایش می‌یابد. همیشه مراقب دمای قطعات باشید. افزایش ولتاژ همیشه پاسخ‌گو نیست چرا که هر مدل از پردازنده‌های موجود را تا حد مشخصی می‌توان اورکلاک کرد. استفاده از خنک‌کاری بهتر، نتیجه‌ی بهتری دارد ولیکن نمی‌توان سرعت پردازنده را بیش از حد افزایش داد.

به عنوان مثل پردازنده‌ی Core i7 3770K با استفاده از خنک‌کاری هوایی خوب تا 4.6 گیگاهرتز اورکلاک می‌شود. در حالت معمول ولتاژ کاری آن زیر 1 ولت است و برای رسیدن به این سرعت، باید از ولتاژ 1.2 تا 1.3 ولت استفاده کرد. استفاده از مادربوردهای بهتر مثل ایسوس و گیگابایت نیز سقف اورکلاک را کمی افزایش می‌دهد.


چگونه لپ تاپ خود را اورکلاک کنیم؟

همانطور که میدانید لپ تاپ ها مانند کامپیوترهای دسکتاپ از توانایی خنک سازی و ایجاد راهکارهای مختلف برای پایین آوردن دما برخوردار نیستند.پس در نتیجه برای اورکلاکر (Overclock) با محدودیت های زیادی روبرو هستند.اما در این مطلب به چند راهکار ساده برای اورکلاک کردن لپ تاپ می پردازیم. به طور کلی لپ تاپ ها هم مانند PC از دو طریق نرم افزاری و سخت افزاری OC میشوند.ابتدا به اورکلاک سخت افزاری میپردازیم.


راه حل سخت افزاری

اورکلاک سخت افزاری نیاز کامل به علم الکترونیک و سخت افزار دارد.تمام عملیات OC سخت افزاری حول دو قطعه مهم انجام میگردد که عبارتند از IC های ولتاژ رگولاتور و کلاک جنراتور. برای این کار ابتدا از اینترنت و یا خدمات دهنده های پس از فروش، نقشه مادربرد یا شماتیک را به دست اورید.به عنوان مثال اگر بخواهیم برای لپ تاپ dell inspiron n5110 جستجو نماییم،از جملات زیر استفاده میکنیم:

  • dell inspiron n5110 motherboard diagram
  • dell inspiron n5110 motherboard circuit diagram
  • dell inspiron n5110 motherboard schematic


علت اهمیت این دو قطعه در این است که به وسیله آنها ولتاژ و فرکانس
CPU مشخص میگردد.پس از پیدا کردن نقشه الکترونیکی مادربرد،این دو IC را پیدا میکنیم.با تغییر مقاومت و اثر خازنی یک یا دو عدد از پایه های IC،میتوانیم ولتاژ و فرکانس پردازنده را تغییر بدیم.به عنوان مثال در شماتیک زیر نام IC مورد نظر،ISL95831 است(تصویر شماره 1). سپس نام و یا کد IC را در اینترنت یا کتاب جایگزینی در الکترونیک جستجو میکنیم تا دیتا شیت(DATASHEET) آن را پیدا کنیم.پس از یافتن دیتای IC مشخص میشود که دقیقا کدام پایه ها مسئول متغییر هستند.به عنوان مثال اگر مقاومت پایه مورد نظر را 50 اهم تغییر دهیم،ولتاژ خروجی برای CPU 0.03 ولت افزایش پیدا خواهد کرد. در تصویر زیر نمونه یک VOLTMODE را مشاهده میکنید که یک عدد مقاومت متغییر بر روی پایه IC مورد نظر زده شده است تا به دلخواه بتواند میزان اهم و خروجی را تغییر دهد.(تصویر شماره 2)اورکلاکر های حرفه ای عموما از طریق سخت افزاری اقدام به OC میکنند، چرا که در اکثر لپ تاپ ها بایوس توسط کمپانی محدود شده است و یا بایوس های ساده ای دارند پس در نتیجه تغییرات از طریق بایوس را پشتیبانی نمیکنند.این بخش راجب اورکلاک سخت افزار بود.بهتر است بدانید اورکلاکرهای حرفه ای،همزمان با تغییر ولتاژ سخت افزاری پایه های IC مزبور،فرکانس ها را از طریق نرم افزار تغییر میدهند تا به نتیجه مطلوب برسند.

بایوس

بایوس برخی لپ تاپ ها قابلیت OC را به شما خواهد داد.به این شیوه که ابتدا لپ تاپ را بر روی کول پد مناسب قرار داده و مطمئن میشوید که دمای اطراف هم نسبتا مناسب است.سپس در بخش CPU میزان CLOCK را 5% افزایش میدهید و سپس تغییرات را ذخیره کرده و مجدد لپ تاپ را ریستارت میکنید.این کار تا ظرفیت نهایت 20% انجام داده و به صورت مداوم پایداری را تست کنید. جالب است بدانید در بخش گرافیک هم بایوس کارتهای گرافیک با پسوند M قابل تغییر است و میتوانید آن را عوض کنید.

 

راه حل نرم افزاری

در نهایت در این قسمت کمترین میزان استرس و خطر را دارید.برای OC کردن نرم افزاری،یک سری نرم افزار توسط کمپانی های مختلف ارائه شده است که میتوانید از آنها استفاده کنید.برای این کار شما ابتدا به یک پیش نیاز احتیاج خواهید داشت.بهتر است ابتدا از سیستم خود یک تست پایداری بگیرید.شاید هر کدام از شما دوستان بگوید که تست پایداری برای بعد از اورکلاک است،اما بنده به شما توصیه میکنم حتما این کار را قبل از یک OC انجام دهید تا از وضعیت و کیفیت قطعات اطمینان حاصل گردد که آیا توانایی و کشش این کار را دارد یا خیر!برای این منظور میتوانید از نرم افزارهایی مانند AIDA استفاده کنید. پس از گذاشتن لپ تاپ زیر استرس و اطمینان از توانایی آن میتوانید از نرم افزارهای اورکلاک استفاده کنید و اینبار هم به صورت 5% به 5% فرکانس پردازنده و یا گرافیک را افزایش دهید و سپس تنظیمات را ذخیره کرده و پس از رسیده به میزان حداکثر 20% افزایش باید مجدد لپ تاپ را زیر استرس برده و تست پایداری بگیرید.چند روز پیش مطلبی منتشر کردیم که انویدیا زیر فشار کاربران اورکلاکر مجبور به باز کردن خاصیت OC در درایورهای جدید خود شد.پس هم اکنون دست شما برای اورکلاک گرافیک از طریق نرم افزاری باز شده است.جالب است بدانید علت اصلی حذف قابلیت OC درایور انویدیا این بود که ممکن است در این فرآیند سخت افزارشما آسیب ببیند.برای اورکلاک کارت گرافیک میتوانید از نرم افزارهایی مثل،MSI AFTERBURNER نیز استفاده نمایید.دوستان توجه فرمائید در تمامی مراحل اورکلاک لپ تاپ شما دست به کار بزرگ و خطرناکی زده اید،پس در صورت نداشتن علم کافی از این کار بپرهیزید. هدف ما از اورکلاک بالا بردن قابلیت های سخت افزار ها است.اما در نهایت با چند راهکار ساده برای دوستانی که نمیتوانند دست به این عمل بزنند این مطلب را به پایان میرسانیم.

  1. استفاده از نرم افزار CPU TURBO BOOST برای پردازنده های خانواده Core iX
  2. بهینه سازی های ویندوز با راهکارهای متنوع.
  3. تنظیم پروفایل لپ تاپ در بایوس به حالت ماکزیمم و نهایت قدرت.
  4. در قسمت پاور آپشن (Power Option) در Advanced Setting مینیموم توان پردازنده در حالت 100% قرار دهید.
  5. خاموش کردن موقتی یا پاک کردن نرم افزارهایی مانند آنتی ویروس ها و نرم افزارهای مانیتورینگ چون به شدت منابع سیستم را تحت اختیار میگیرند.


مزایا و معایب اورکلاک

اورکلاک به کاربر اجازه می‌دهد تا دستگاهی ارزان با عملکرد پایین تر را خریداری نماید و بعد با انجام اورکلاک آن را به یک دستگاه با عملکرد بالا و هم رده با دستگاه‌های گران قیمت قرار دهد. به گزارش لپ تاپ مدیا عملکرد بالاتر در بازی‌ها و برنامه‌های ویرایش تصویر و همینطور کلیه کارهای سیستمی بدون صرف مبلغ اضافه از پبامدهای اورکلاک است که البته باعث کاهش عمر قطعات نیز می‌شود مگر اینکه اورکلاک را در یک محدوده مطمئن انجام دهید. با اورکلاک می‌توان عمرمفید اجزای قدیمی سیستم را اندکی بهبود بخشید.

با اورکلاک عمر قطعات بر اثر افزایش ولتاژ و حرارت تولیدی بیشتر کاهش می‌یابد و ممکن است دستگاه از گارانتی خارج شود. افزایش ولتاژ و افزایش حرارت باعث می‌شود تا مصرف انرژی بالاتر رفته و عمر دیگر قطعات نیز کاهش یابد. همینطور اورکلاک باعث می‌شود تا فن‌ها با حداکثر سرعت خود کار کنند که باید بعد از انجام اورکلاک به دنبال یک سیستم خنک‌کننده‌ی قوی هم بود. اورکلاک کردن ممکن است باعث خرابی کامل قطعات و یا کل سیستم شود.


گارانتی باطل شده در اثر اورکلاک
!

اورکلاک کردن پردازنده امری غیرعادی است و گارانتی آن را باطل می‌کند. اگر بیش از حد اورکلاک کنید و دمای کاری پردازنده، بالا باشد، معمولاً آسیب می‌بیند و سازنده گارانتی آن را باطل تشخیص می‌‌دهد.

اورکلاک کردن را تدریجاً و با حوصله و دقت انجام دهید.

لذا هنگام اورکلاک کردن، به دمای کاری پردازنده در حالتی که بار پردازشی سنگین و کاملی روی تمام هسته‌های آن است، توجه داشته باشید و این کار را تدریجاً و با حوصله و دقت انجام دهید.

لپ‌تاپ‌ها را هم می‌توان اورکلاک کرد اما فضای کوچک و خنک‌کاری ضعیف نتیجه‌ای جز افزایش زیاد دما و آسیب دیدن سخت‌افزار ندارد. بنابراین بهتر است از انجام چنین کاری در مورد لپ‌تاپ‌ها اجتناب کنید.

نکته رفیت: اورکلاک کردن صد در صد به مادر برد و پاور بسیار قوی نیاز داره چرا که در صورت جریان کشی بیش از حد پردازنده ها باعث باد کردن و در نتیجه خراب شدن خازن ها میشه ک میتونه خرج سنگینی رو بزاره

نکته رفیت: بهترین راه برای اورکلاکینگ CPU تهیه مادربرد هایی است که دارای امکانات اورکلاکینگ هستند مانند Z87 OC FORCE


 

اطلاعات بیشتر
امتیاز شما:  
امتیازات: 1
متوسط امتیازات: 5
تعداد بازدید: 631
کلمات کلیدی:
ایجاد: ۱۷.۰۴.۱۳۹۴
بروزسانی: ۱۷.۰۴.۱۳۹۴