ریفت
+98 921 427 4701 Ξ  +98 919 6503 112 Ξ  sup [at] refit.ir Ξ راهنمای سایت Ξ  language

آیا تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ امکان پذیر است ؟

ریفت » اطلاعات > پایگاه دانش > مشاهده مقاله

 منبع :علم فردا

 تفاوت کارت گرافیک با چیپ گرافیک در لپ تاپ

جواب این است که تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ امکان پذیر هست یا نه در تفاوت بین کارت گرافیک و چیپ گرافیک نهفته است . کارت گرافیک همانطور که از اسمش پیداست یک بورد الکترونیکی هست که پردازنده گرافیکی به علاوه چنیدن قطعه دیگر مثلحافظه گرافیکی GDDR، خازن و مقاومت و … روی آن  هستند . در انتهای کارت گرافیک چندین لبه فلزی برای اتصال به مادربورد لپ تاپ دیده میشود ( مثل ماژول رم ) مثلا در شکل زیر ، پردازنده گرافیکی را می بینید که حول آن ۸  حافظه گرافیکی چیده شده است. در لپ تاپ های قدیمی و در برخی لپ تاپ های امروزی هم شاهد کارت گرافیک در لپ تاپ هستیم .

یک نمونه از کارت گرافیک لپ تاپ

با این حال ، امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استفاده از متدهای لحیم کاری حرفه ای ، شاهد چیپ های گرافیک رو ی لپ تاپ ها هستیم . در این گونه لپ تاپ ها دیگر خبری از کارت گرافیک به شکل بالا نیست و چیپ گرافیک و همینطور حافظه های گرافیکی روی مادربورد لحیم شده اند . مثلا در شکل زیر چیپ گرافیک ATI رو در کنار دو عدد چیپ حافظه گرافیکی ، چیپ ست پل جنوبی ( SB ) و چیپ ست پل شمالی ( NB ) می توانید ببینید که روی مادربورد لحیم شده اند .

چیپ گرافیک لپ تاپ روی مادربورد

حالا که تفاوت چیپ گرافیک با کارت گرافیک روی لپ تاپ رو متوجه شدید لازم است  بگوییم که تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ در حالتی که کارت گرافیک داشته باشد خیلی ساده تره است . اما در حالتی که چیپ گرافیک روی مادربورد لحیم شده باشد تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ سخت است . عده معدودی هستند که می توانند این کار را بدون آسیب رساندن به چیپ گرافیک و همینطور مادربورد لپ تاپ انجام بدهند .

مراحل تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ

همانطور که گفتیم اگه لپ تاپ شما دارای کارت گرافیک باشد به سادگی می تونید آن را تعویض کنید یا ارتقاء بدهید . لپ تاپ را باز کنید کارت گرافیک قدیمی یا معیوب را در بیاورید و کارت گرافیک جدید را  جا بزنید مثل تعویض کارت گرافیک روی کامپیوتر های رومیزی . البته منظورمان از ” بسادگی ” این است که احتیاج به لحیم کاری نیست وگرنه تمام مراحل باید توسط متخصصین امر صورت بگیرد . توصیه میکنم خودتان هیچ وقت دست به کار نشوید چون باز کردن لپ تاپ قلق های خاص خودش را دارد .

اگه لپ تاپ تان چیپ گرافیک داشته باشه بهتراست  عکس زیر را ببینید تا سخت بودن تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ بیشتر برایتان نمود پیدا کند . شما باید چنین چیزی را از روی بورد جدا کنید و یکی مثل ان را روی بورد لحیم کنید . 

تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ

همانطور که می بینید قسمتی از مسیر مسی سبز رنگ مدار آسیب دیده  . برای تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ و کلا برای تعویض چیپ های لحیم شده روی بورد الکترونیکی دستگاهی به نام BGA Machine  هست که در ادامه میگوییم که چیست و چگونه کار می کند . اما برخی هم ترجیح میدهند از روش هیتینگ یا گرما دادن به مدار و قطعه با سشوار مخصوص گرمایی استفاده کنند که روشی خطرناک هست و کار هر کسی نیست .

دستگاه BGA در تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ چیست ؟

BGA مخفف عبارت Ball Grid Array هست و به نوعی از تکنولوژی بسته بندی یا پکیجینگ قطعات الکترونیک مثل پردازنده ها و آی سی های مجتمع اطلاق میشود . در این روش برخلاف سایر روش های بسته بندی مثل DIP و مسطح طول پایه ها کم شده ، تعداد پایه خیلی بیشتر می تونه باشد و همچنین قطعه فضای کمتری را هم اشغال می کند چون پایه ها یا همان Ball ( توپ ) ها زیر قطعه قرار میگیرن . شکل زیر :

بسته بندی BGA برای قطعات الکترونیکی

 

همانطور که می بینید در بسته بندی BGA تعداد زیادی توپ یا همون بال Ball در زیر قطعه می گذارند و روی بورد لحیم میکنند . اصلا جایی برای قرار دادن هویه و روش های سنتی لحیم کاری برای شما باقی نمی ماند .

در حال حاضر دستگاهی  به نام BGA Machine وجود دارد که کار آن  در آوردن و لحیم کردن همین قطعات با بسته بندی BGA هست . شکل زیر :

دستگاه BGA برای تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ

 

با وجود این ماشین می توانید حرارت رو تنظیم کنید ، با استفاده از دوربین روی کار زوم کنید و کلی امکانات دیگر که به تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ و چیپ های الکترونیکی کمک می کنه .

ریبال Reball چیست ؟

وقتی شما قطعه ای مثل چیپ گرافیک لپ تاپ که به مدار لحیم شده را از مادربورد جدا کنید ، توپ های لحیمی آن از هم می پاشند ، حالا برای اینکه شما بتونید همان قطعه یا قطعه دیگری را روی  آن لحیم کنید باید توپ های لحیم داشته باشید و جاساز کنید . به زبان ساده عمل ریبال کردن یعنی شما بال Ball ( قطعات گرد لحیم ) را داخل منفذ مادربورد یا منفذ قطعه بریزید و مجدد لحیم کاری کنید . برای لحیم کاری نیازی به هویه نیست و شما باید به این بال ها حرارت بدید تا ذوب شوند و جای خودشان قرار بگیرند . در شکل زیر توپ های لحیم را می توانید ببینید 

عملیات Reball ریبال برای تعویض یا ارتقاء گرافیک لپ تاپ

اطلاعات بیشتر
امتیاز شما:  
امتیازات: 4
متوسط امتیازات: 4.5
تعداد بازدید: 1455
کلمات کلیدی:
ایجاد: 29.11.2014
بروزسانی: 29.11.2014