ریفت
+98 921 427 4701 Ξ  +98 919 6503 112 Ξ  sup [at] refit.ir Ξ راهنمای سایت Ξ  language

سوئیچ کردن گرافیک های اینتل و انویدیا در لپ تاپ

ریفت » اطلاعات > پایگاه دانش > مشاهده مقاله

منبع : علم فردا

منظور از  سوئیچ کردن گرافیک در لپ تاپ چیست ؟

فلسفه وجودی دو عدد جیپ گرافیک در لپ تاپ از آنجایی شروع شد که باتری لپ تاپ ها توان تامین انرژی برای چیپ های گرافیک مجزا یا به انگلیسی Dedicated Graphics مثل کارت های گرافیک انویدیا و AMD رو نداشتند . چون هر چه بیشتر میگذرد تکنولوژی ها و مدارات پیشرفته تری در گرافیک ها به کار می رود و مسلما انرژی بیشتری از طرف چیپ های گرافیک مصرف میشود . طراحان با استفاده از  مفهوم سوئیچ کردن گرافیک های لپ تاپ ، برای کارهای دم دستی گرافیکی و نرم افزارهای معمولی از چیپ گرافیک مجتمع یا به انگلیسی Integrated Graphics  و برای کارهای گرافیکی سنگین مثل نرم افزارهای تخصصی گرافیکی و همچنین انجام بازی ، از چیپ گرافیک مجزا استفاده کردند .

سوئیچ کردن گرافیک ها در لپ تاپ معنا پیدا میکند چون لپ تاپ با باتری کار میکند و فلسفه وجودی سوئیچ کردن گرافیک ها ، ذخیره انرژی بیشتر در باتری لپ تاپ است . هر پردازنده ای که سرعت یا قدرت بیشتر داشته باشد باتری بیشتری مصرف می کند . از آنجایی که گرافیک مجزا قوی تر و سریع تر از گرافیک مجتمع هست ، پس باتری بیشتری نیز مصرف خواهد کرد . از این رو تکنولوژی سوئیچ کردن گرافیک بوجود آمد که فقط مواقعی که نیاز به گرافیک قوی بود ، گرافیک قوی وارد عمل بشه و موقعی که نیاز نیست گرافیک ضعیف تر ، کار بکند . 

Nvidia Optimus چیست و چه کار می کند ؟

 Nvidia Optimus دقیقا برای سوئیچ کردن بین دو کارت گرافیک طراحی شده .ایده سوئیچ کردن گرافیک های لپ تاپ به چند سال قبل بر میگردد و زمانی که کاربران لپ تاپ باید به صورت دستی گرافیک کامپیوتر خودشان را سوئیچ می کردند و تقریبا کار خسته کننده ای بود و احتیاج به ری استارت لپ تاپ داشت . شرکت انویدیا کانسپت یا مفهوم جدیدی به نام Optimus معرفی کرد که با استفاده از این تکنولوژی ، به صورت کاملا هوشمندانه و اتوماتیک و بدون دخالت کاربر در مواقعی که نیاز به پردازش گرافیکی بیشتر باشده ، لپ تاپ را روی گرافیک قوی تر سوئیچ می کند .

Optimus از کلمه Optimum به معنی ” بهینه ” گرفته شده و واقعا هم عمل بهینه سازی عملکرد گرافیک های لپ تاپ رو به خوبی انجام میدهد . Nvidia Optimus در لپ تاپ های جدید و لپ تاپ هایی که گرافیک Nvidia دارن وجود دارد . برای فعال سازی این تکنولوژی باید حتما درایور چیپ گرافیک لپ تاپ تان که موقع خرید از فروشنده میگیرید را نصب کنید . بعد از نصب ، کنترل پنل انویدیا در راست کلیک دسکتاپ ظاهر میشود که در ادامه نحوه فعال سازی و طریقه سوئیچ کردن گرافیک های لپ تاپ تون رو توضیح مبدهیم .

این نکته لازم است که گفته شود که درایور گرافیک انویدیا در گرو نصب درایور گرافیک اینتل هست . تا زمانی که گرافیک اینتل را نصب نکنید ، سیستم عامل به شما اجازه نصب درایور گرافیک انویدیا را نمیدهد . ضمن اینکه تکنولوزی Nvidia Optimus بدون درایور ( نرم افزار راه انداز و کنترل کننده ) بلا استفاده است . اگر درایور گرافیک انویدیا نصب نباشد هرچقدر هم که به لپ تاپ موقع پردازش گرافیکی فشار بیاید ، نرم افزاری برای هدایت و سوئیچ کردن گرافیک های لپ تاپ نیست که بخواهد این کار را به سرانجام برساند .

 آموزش سوئیچ کردن گرافیک های لپ تاپ

برای این کار باید درایور هر دو گرافیک ، هم اینتل و هم انویدیا نصب باشه . بعد از اطمینان از نصب کامل درایور ها ، روی دسکتاپ راست کلیک کنید و به کنترل پنل انویدیا برید .

سوئیچ کردن گرافیک – راست کلیک روی دسکتاپ و انتخاب کنترل پنل انویدیا

بعد از کلیک روی این گزینه پنجره ای مثل شکل زیر باز میشود :

 

سوئیچ کردن گرافیک لپ تاپ – کنترل پنل Nvidia

خب ما در کنترل پنل انویدیا برای سوئیچ کردن گرافیک لپ تاپ نیاز به گزینه هایی داریم که در شکل بالا با رنگ قرمز مشخص کردم . قبل از هر اقدامی باید روی گزینه Desktop ( بالا سمت چپ ) کلیک کنید و گزینه Display GPU Activity icon On Notification Area را تیک بزنید . با این کار در قسمت تسک بار و یا Tray ( فلش کوچک پایین سمت راست کنار آیکون باتری لپ تاپ ) یک آیکونی شبیه به پردازنده ظاهر میشود که در حالت عادی به رنگ سیاه سفید هست . تا اینجای کار اتفاق عجیبی نیفتاده . این کار را برای این انجام می دهیم که بفهمیم کدام نرم افزار ها توسط گرافیک انویدیا در حال اجراست . زمانی که شما گرافیک انویدیا را برای اجرای نرم افزاری درنظر میگیرید و اون نرم افزار را اجرا میکنید ، رنگ آیکون پردازنده ( کنار آیکون باتری ) عوض میشود و نشان می دهد که چند  نرم افزار را در کنترل گرفته است . شکل زیر :

آیکون گرافیک انویدیا

حال به قسمت Manage 3D Settings بروید ، در قسمت Global Settings ما یک کادر انتخابی ( به انگلیسی Drop Box ) داریم که ۳ حالت دارد :

■ Auto-Select : که به درایور های گرافیک اجازه میدهد تا در شرایطی که خودش صلاح می اوند سوئیچ کردن بین گرافیک های لپ تاپ رو انجام بدهد .

■ High Performance NVIDIA Processor : که گرافیک لپ تاپ را در بهترین و قوی ترین حالت ممکن میگذارد .

Integrated graphics : که در این حالت گرافیک ضعیف تر میشود و عمر باتری لپ تاپ زیاد میشود .

 معمولا گزینه Auto-Select گزینه معقولی به نظر میرسه .

اجرای نرم افزار خاص با پردازنده گرافیکی خاص

اگر بخواهید نرم افزار خاصی مثل فتوشاپ یا هر نرم افزار دیگه ای را با گرافیک انویدیا اجرا کنید از دو راه می توانید اقدام کنید :

■ روش اول : انتخاب نرم افزار از لیست نرم افزار های موجود در کادر کنترل پنل انویدیا . برای این کار به قسمت Program Settings بروید و در لیست موجود ، نرم افزار مورد نظرتان را انتخاب کنید و کمی پایین تر هم ، گرافیکی که قصد دارید با آن نرم افزار را اجرا کنید را انتخاب کنید .

■ روش دوم : اگر نرم افزار مورد نظر در لیست نبود می توانید دکمه Add را بزنید و فایل exe. ( فایل اجرایی )  برنامه را انتخاب و کلید Open را بزنید . با این کار برنامه به لیست اضافه میشودو می توانید گرافیک مورد نظر را به آن اختصاص بدید .

یک کار دیگه هم می توانید بکنید . فایل اجرایی نرم افزار مورد نظرتان را در کامپیوتر پیدا کنید و روی آن راست کلیک کنید و معمولا دومین یا سومین گزینه ، : Run With Graphics Processor که وقتی روی آن بروید گزینه های گرافیکی باز میشود و می توانید گرافیک مورد نظرتان را انتخاب کنید .

سوئیچ کردن گرافیک های لپ تاپ – انتخاب گرافیک از منیوی راست کلیک

درانتها لازم است  بگوییم که :

■ برای لپ تاپ هایی که گرافیک اینتل و AMD دارند هم امکان سوئیچ کردن گرافیک ها وجود دارد . انجا هم یک کنترل پنل به نام Radeon Control Center هست که می توانید نرم افزار ها رو با گرافیک مورد نظر اجرا کنید .

■ در برخی نرم افزار ها مثل فتوشاپ ، با اینکه گرافیک انویدیا را روی آن تنظیم کردید ، اما تا زمانی که فایل خاصی را دستکاری نکنید گرافیک قوی وارد عمل نمیشود ، پس اگر فتوشاپ را باز کردید و دیدید گرافیک انویدیا درگیر نشده تعجب نکنید ، به محض باز کردن یه فایل در فتوشاپ ، گرافیک انویدیا هم شروع به کار می کند ( رنگ آیکون پایین دسکتاپ تغییر میکند ) .

■ مشکل برخی بازی ها که اجرا نمیشوند با سوئیچ کردن گرافیک های لپ تاپ حل میشود.

■ وقتی در قسمت Global Settings ، گرافیک را روی High Performance NVIDIA Processor می گذارید ، در قسمت Dxdiag که بروید ، حافظه گرافیک انویدیا به مقدار Approx . Memory اضافه میشود .

اطلاعات بیشتر
امتیاز شما:  
امتیازات: 6
متوسط امتیازات: 2.83
تعداد بازدید: 2609
کلمات کلیدی:
ایجاد: 29.11.2014
بروزسانی: 29.11.2014